$type=ticker$count=12$cols=4$cate=0

Jednego byłem pewny. Wiedziałem, że chcę robić jakąś muzykę i dziś ją robię. Muzykę rap

Luta Mate jest jednym z najpopularniejszych raperów w naszym regionie. W szczerym wywiadzie, jaki przeprowadziła Monika Boratyn (administrator strony Niedoceniani Polscy Raperzy) opowiada o swoich początkach, trudnościach i zawistności innych

NPR: Witaj. Dziękujemy, że zgodziłeś się poświęcić nam trochę swojego cennego czasu. Na samym początku proponujemy, żebyś powiedział nam co byś zrobił gdyby okazało się, że znajdujesz się na bezludnej wyspie?

Luta Mate: Heheh... Hmm co bym zrobił ? Zapewne relaksowałbym się przez jakiś czas, by odpocząć od tego całego bagna wokół mnie. Byłoby dużo refleksji w mojej głowie na przeróżne tematy. Chociaż pewnie po jakimś czasie zaczęłoby mi brakować pewnych ludzi, tych naprawdę w dosłownym znaczeniu tego słowa. Tylko pytanie których ? ... ;)

NPR: Czy pamiętasz co spowodowało, że zacząłeś tworzyć rap ?

Luta Mate: Nie wiem co mnie skłoniło do tego by zacząć pisać teksty ale to coś sprawiło, że pisze je nadal do dziś i to jest jedna z najlepszych i najwspanialszych rzeczy jaka mogła mnie w życiu spotkać. Wiadomo już, że znaczna większość, która ucieka w ten gatunek muzyczny jest po jakiś przejściach i przeżyciach, bo często jest mowa o tym w napisanych tekstach, prawda?. Odnajdują w tym np. wsparcie, zrozumienie, pomoc i można powiedzieć, że tak samo było w moim przypadku. Ale gdybym powiedział, że zacząłem tworzyć rap bo miałem takie życie a nie inne to chyba by było troszkę nieprawdą, bo skąd mogłem wiedzieć w jaki sposób to ukierunkuje o czym będę konkretnie pisał. W późniejszym czasie dopiero zdałem sobie sprawę, że osobista szczerość w tym co robię będzie moim fenomenem na przyszłość.

NPR: Jak długo trzeba pracować nad flow, żeby było ono perfekcyjne? Znasz jakieś sposoby na jego opanowanie?

Luta Mate: Skąd ja mogę to wiedzieć skoro sam wciąż pracuje nad techniką. Sposoby na jego opanowanie są proste: pracować. Tylko praca będzie dawać rezultaty. A czy dojdę do momentu kiedy stwierdzę, że jest perfekcyjne? Raczej nie mi to oceniać, ale śmiało mogę ocienić innych.

NPR: Czym jest dla Ciebie rap ?

Luta Mate: Wszystkim, całym życiem. Kocham tą muzykę. Co mogę więcej dodać? Nic.

[caption id="attachment_7517" align="aligncenter" width="860"]Luta Mate Luta Mate[/caption]

NPR: Wyobraź sobie taką sytuację, że potrzebujesz portret swojej osoby. Któremu malarzowi zleciłbyś namalowanie go?

Luta Mate: Na pewno byłby to Ireneusz Komisarek widziałem jego prace osobiście i brak słów...

NPR: Sebastian, powiedz nam ile czasu poświęcasz na swoje teksty?

Luta Mate: Różnie i na pewno nie składam ich w 5 minut na kolanie. Bo zapewne wyszłyby z tego wypisane brednie. Może za następnych 10 lat przyjdzie mi składać tak i wtedy uznam, że ta treść jest naprawdę dobra. Póki co czasami wystarczy mi godzina lub 2, a czasem dłużej. Bywało też, że pisałem tekst rok bądź półtora. Piszę często ''na raty'' i zostawiam to. Wracam do tego później lub na drugi dzień albo zaczynam pisać inny tekst a poprzedni zostawiam i wracam do niego po napisaniu tego kolejnego, który zacząłem.

NPR: Czy jesteś osobą, która przejmuje się opinią innych?

Luta Mate: Wiesz, raczej to jest nieuniknione bym nie zwrócił uwagi na daną opinie o mnie, bo wiadomo, że taka prędzej czy później dotrze do mnie. Staram się tym w większości zupełnie nie przejmować. Ludzie którzy znają mnie parę dobrych lat owszem mogą coś powiedzieć o mnie. Natomiast ci, którzy nawet w ogóle nie mieli okazji mnie poznać bądź znają za krótko mogą sobie gadać. Im dalej w tym co robię będę szedł coraz bardziej będę narażony na przeróżne opinie ze strony innych. Wiem, że muszę mieć do tego duży dystans. Zbytnio się nie przejmować tym i iść dalej do przodu nie patrzeć na to. Dlaczego niektórzy ludzie interesują się czyjąś osobą zamiast zająć się sobą nie wiem. Może to jakaś choroba dzisiejszych czasów. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie i chyba tak faktycznie jest.

https://youtu.be/A8Fch6fAtVI

NPR: Co byś zrobił gdyby zadzwonił do Ciebie Liroy i oświadczył Tobie, że chce dograć do Twojego tracka?

Luta Mate: Hmm wspólny utwór z żywą legendą to by było coś ... ;)

NPR: Czy w Twoim życiu był taki moment, że chciałeś zrezygnować ze swojej pasji?

Luta Mate: Nigdy nie przyszło mi to nawet do głowy. Chwile zwątpienia owszem były, ale by zrezygnować z tego wszystkiego, z moich marzeń nie ma na to szans. To jest nieśmiertelna pasja, droga bez odwrotu.

NPR: Jaki znasz sposób na sukces?

Luta Mate: Dążyć nieprzerwanie do niego poprzez pracę. Chyba niektórzy myślą, że na sukces zapracują przez siedzenie przed tv czy komputerem. Wydaje im się chyba, że sukces sam przyjdzie bo im się tak należy poprzez nierobienie niczego tylko czekanie na niego. Ja wam obalę ten wasz ''mit'' i zdefiniuje go tak... wy się nie wychylacie bo wiecie, że nic nie osiągniecie. Mało tego, jeżeli mi się uda osiągnąć sukces, tworzy w okół mnie fala zawiści i zazdrości ze strony tych, którzy nic nie zrobili w tym kierunku. Choć pracowałem na ten sukces, dążyłem do niego. Według nich mi nie miało prawa się to udać. Nie należy mi się to. Tak wynika z ich obserwacji mnie. Sami tak mocno skupili się na mojej osobie, że zapomnieli o sobie, by zrobić coś w danym kierunku w dziedzinie sukcesów. Tacy są dzisiejsi ludzie, mają pretensje do całego świata tylko nie do samego siebie, bo komuś innemu wyszło a im nie. I co wtedy ? Mi nasuwa się pytanie do takich ludzi ... co ty zrobiłeś takiego w swoim życiu by je zmienić ?

NPR: Gdybyś miał do wyboru jedną magiczną moc, to którą byś wybrał?

Luta Mate: Nie wybrałbym żadnej, bo żadna magiczna moc nie jest w stanie zmienić dzisiejszego świata ani ludzi.

NPR: Kto wg. Ciebie jest najlepszym polskim freestylowcem?

Luta Mate: No rzecz jasna OSTR. Człowiek według mnie, który wyprzedza własne myśli. No i jeszcze Mikser strasznie przypadł mi do gustu. Reprezentuje naprawdę wysoki poziom.

NPR: A teraz wrócimy do przeszłości. Pamiętasz o czym myślałeś gdy stałeś na scenie podczas swojego pierwszego koncertu?

Luta Mate: W takim momencie nie myśli się o niczym. Był wielki stres, trema. Z biegiem następnych koncertów to już mi przeszło. Wychodziłem na scenę, chwytałem mikrofon mając wszystko w dupie, by odbębnić swoje to co należało zrobić niezależnie od tego dla kogo zagram i dla ilu, bo liczyła się sama frajda z gry na scenie.

NPR: Jak oceniasz poziom polskiego rapu?

Luta Mate: Myślę, że jest na naprawdę na wysokim dobrym poziomie. Pomijając oczywiście tą całą propagandę Swag'u. Jest to dla mnie tak płytki, spłaszczony i plastikowy przekaz, że innymi słowami tego nie umiem określić. Wszystko co robią jest robione z taką prostotą, że to przechodzi ludzkie pojęcie. Przynajmniej dla takiego odbiorcy jak ja. Byle, żeby poskakać, pomachać łapą i pobujać głową. Mam wrażenie, że ten odłam jest nurtem dla słuchaczy z pustymi głowami, którzy są robotami systemowymi. Takie marionetki czy też chorągiewki, które lgną ku temu co jest na topie i trendy. I tak wciskają ludziom ten farmazon, który nie ma co się oszukiwać jest teraz modny. Na dobrą sprawę jest jeszcze grupa ludzi, która chce doszukać się czegoś i odkryć głębie muzyki rap takiej jaka była zawsze i kiedyś. Na szczęście są jeszcze raperzy, którzy robią właśnie taki rap i tego rapu właśnie słucham omijając szerokim łukiem to o czym mowa była wyżej i mam nadzieje, że go nigdy nie zabraknie.

NPR: Sebastian jak możesz, to zdradź nam skąd czerpiesz inspiracje na swoje teksty?

Luta Mate: Przede wszystkim z tego co przeżyłem i przeszedłem w życiu. Często ze słuchanej muzyki innych artystów i niekoniecznie z gatunku rap. Czasami z tytułu utworu lub z pojedynczego wersu wyrwanego z kontekstu.

NPR: Czy po przez rap stałeś się inną osobą?

Luta Mate: Myślę, że zdecydowanie tak. Wiadomo, że utożsamiam się z tą kulturą i ze wszystkim tym co jest związane z nią. To wtedy prędzej czy później przyczyni się do tego, że zaczyna zmieniać człowieka nie do poznania. Ja tą zmianę zauważyłem i inni z mojego otoczenia pewnie też.

NPR: Masz swój ulubiony cytat?

Luta Mate: Mam. Tych cytatów nigdy mało ale na ten moment to ... ''Żaden fatalista nie da rady mnie powstrzymać bo żyję marzeniami które spełniam bywaj ...''

NPR: Masz tutaj takie wartości: Miłość, Rodzina, Przyjaźń, Szczęście, Pieniądze, Zdrowie. W jakiej kolejności byś ułożył te wartości?

Luta Mate: zdrowie, rodzina, miłość, szczęście, pieniądze, przyjaźń.

NPR: Kto Twoim zdaniem jest Legendą w Polskim rapie?

Luta Mate: Tu już nawet można mówić w liczbie mnogiej o legendach polskiego rapu. Paktofonika, OSTR, Rychu Peja, Nagły Atak Spawacza, Liroy, Kaliber 44, Waldemar KASTA ...

NPR: Co myślisz o osobach, które twierdzą, że rap to tylko przekleństwa a raperów nazywają handlarzami narkotyków?

Luta Mate: To jest jakaś bzdura i są w błędzie myśląc tak o muzyce rap, a co idzie za tym w parze też o nas. Nie mając zielonego pojęcia o raperach ani ich muzyce kreują nam taką otoczkę. Co do przekleństw czasami samo słowo np. ''kurwa'' stanowi główne znaczenie i sens jednego wersu tu cytując raperkę Dellis ''Gdzieś w oddali widzę nocny wstąpię, chuj''. Chyba nie muszę tego tłumaczyć dalej. Jest to jasne? A co do narkotyków tylko i wyłącznie jest to sprawą indywidualną rapera czy przy okazji rapowania zajmuje się rozprowadzaniem narkotyków, lecz mogę zapewnić, że nie każdy taki jest jak go piszą bo tak o nim słyszą. Jakaś grupa raperów ma już założone rodziny i wiodą normalne życie poza muzyką jak każdy inny, a z kolei inni lubią dać sobie w "palnik" i latać na "gazie". To ich osobisty wybór. Poza tym wulgaryzmy czy rozprowadzanie narkotyków nie tylko pojawia się w rapie, ale też w innej muzyce i tego już nikt oczywiście nie zauważa.

NPR: Czy poza rapem słuchasz innej muzyki?

Luta Mate: No pewnie, że słucham też muzyki z innego gatunku. W szczególności ciężkiego metalowego brzmienia. Jestem byłem i będę zagorzałym fanem metalu. Mam wielki sentyment do tej muzyki. Lubię też posłuchać jazz'u i disco z tym, że tego starego takiego jak np. Baccara, Abba, czy Modern Talking. Naprawdę słucham przeróżnych gatunków i wykonawców, nie zamykam się tylko w rapie i jestem przekonany, że gdybym nawet słuchał jednej muzyki sam jako człowiek robiący muzykę czułbym takie twórcze duszenie się. Natomiast sprawdzanie innej muzyki niż tą którą się zajmuje daje mi czasami nowe pomysły oraz inspiruje mnie, otwiera na coś innego. Wiadomo, że rap nie jest łatwą i przyjemną muzyką. Ja osobiście raz na jakiś czas momentami muszę odpocząć od niego.

NPR: Co Tobą kierowało gdy tworzyłeś tekst do tracka pt. "Kobiety oprawców?

Luta Mate: Przede wszystkim znajomość osobista z tymi kobietami oraz ich historie, które mi opowiedziały kierowały mną. Wiem, że nie jestem w stanie tego pojąć skoro nie odczułem tego na własnej skórze tak jak te kobiety, ale starałem się jak najmocniej wczuć w ich sytuację i z tych wszystkich opowieści wyciągnąłem potem ogół całości i przerzuciłem to na formę muzyczną. Myślę, że udało mi się w pełni to zrobić i trafić w ten czuły nieprzyjemny punkt, jeżeli to finalnie wywołuje takie emocje i odczucia o których wiem sam od tych kobiet.

https://youtu.be/ehEbf2LTYBs

NPR: Czy pamiętasz jaki tytuł miał Twój pierwszy track?

Luta Mate: ''Wena''. To jest pierwsza zwrotka jaką nagrałem wspólnie z dwójką moich znajomych, którzy już o wiele wcześniej ode mnie zaczęli nagrywać swoje numery. Zaciągnęli mnie do swojego ''piwnicznego'' studia hehe ... i tak powstał mój pierwszy wspólny track z nimi.

NPR: Gdybyś miał do wyboru Kaliego lub O.S.T.R'A to z kim wolałbyś współpracować tworząc feat?

Luta Mate: Z obydwoma najlepiej...

NPR: Czy od małego dziecka chciałeś tworzyć rap ?

Luta Mate: Właśnie, że akurat nie, bo słuchałem naprawdę różnych gatunków muzycznych. Tak i jest do dziś, ale jednego byłem pewny, wiedziałem że chce robić jakąś muzykę i dziś ją robię. Muzykę rap.

NPR: Warto jest mieć marzenia?

Luta Mate: Oczywiście, że tak. Ale mieć je, a spełniać to całkiem odmienna kwestia. Ja staram się je spełniać przez cały czas. A Ty ?

NPR: Jak myślisz. Czym się wyróżniasz na tle pozostałych raperów?

Luta Mate: Na pewno nie mi to oceniać inni mogą to zrobić.

NPR: Jak długo masz zamiar rapować?

Luta Mate: Dopóki pozwoli mi na to upływający czas ...

NPR: Czy potrafisz powiedzieć ile jest w Polsce raperów?

Luta Mate: A jest ktoś w stanie w ogóle ich zliczyć w tym momencie ?

NPR: Czy pisząc teksty poznajesz swoje nowe oblicze?

Luta Mate: Myślę, że tak. Widzę, że ta treść z biegiem czasu staje się inna, więc muszą w takim razie zachodzić też jakieś zmiany we mnie skoro te teksty wychodzą z głębi tego co odczuwam w danym momencie. Także mocno utożsamiam się z własną liryką.

NPR: Czy podczas koncertów miałeś jakieś wpadki?

Luta Mate: Zdarzały się standardowe drobnostki typu niedziałający podkład muzyczny czy zapomnienie kilku linijek z tekstu, ale to jest normą na koncertach. Oczywiście nie zdarza się to za każdym razem. Mimo to niezależnie od tego jakbym był przygotowany do występu i tak zawsze coś się może stać.

NPR: Czy jesteś "za" legalizacją marihuany ?

Luta Mate: Kiedyś może tak, ale dziś stanowczo mówię nie.

NPR: Co robisz gdy miewasz chwile zwątpienia?

Luta Mate: Staram się nie miewać takich chwil w ogóle (choć czasami są), a nastawiać się bardziej optymistycznie i pozytywnie. Nie chce wątpić w to co robię, to ma po prostu wyjść tak jak ja chce.

NPR: Czy jesteś zadowolony z końcowego efektu Twojego krążka?

Luta Mate: Choć z perspektywy czasu pozmieniałbym parę rzeczy (może bym zastąpił je pozycjami które wypadły z niego), to i tak jestem zadowolony. To jest normalne, człowiek uczy się na jakiś błędach i stara się ich nie popełniać przy realizacji następnego materiału.

NPR: Kiedy możemy spodziewać się Twojej czwartej płyty?

Luta Mate: w 2016/2017 r.

Rozmowę prowadziła - Monika Boratyn

KOMENTARZE

Nazwa

.Nowoczesna,1,1 listopada,2,100 lat Niepodległości,3,100-lecie Powstania Wielkopolskiego,5,11 listopada,3,160 lat,2,1947. Świat zaczyna się teraz,1,20 października,1,20lecie,1,26 finał,2,6 grudnia,1,6. Mróz Śrem Półmaraton,8,7. Mróz Śrem Półmaraton,3,78. Rocznica Rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej,1,abra meble,2,absurd drogowy,1,Ada Frąckowiak,1,Adam Leandowski,1,Adam Lewandowski,17,Adam Mieloch,1,Adrian Stempniak,2,Aeroklubu Leszczyński,2,afera śmieciowa,1,afromental,5,Agata Przybyłek,2,Agnieszka Chylińska,5,Agnieszka Lis,1,Agnieszka Olejnik,1,Agnieszka Skarbecka,1,Air Show,1,akademia piłkarska,5,akcent,1,akcja,2,akcja krwiodawstwa,2,akcja wakacje,1,aktor,2,aktywność,2,Aktywny Ekonom,2,Aleksandra Arendt,1,Allsafe,1,amazonki,1,amfetamina,2,amfiteatr,1,Amigo Band,1,Andrzej Duda,3,Andrzej Duda w Śremie,1,andrzej walter,1,angielski,2,angielski dla dorosłych,1,angielski dla dzieci,2,angielski dla młodzieży,1,ankieta,1,Anna Maria Wesołowska,1,Anna Wyszkoni,3,anna żebrowska,1,apel poległych,4,apel smoleński,3,Apetyt na więcej,1,Aqua Fitness,1,Aqua Party,1,areszt,1,Areszt Śledczy,1,artykuł zewnętrzny,2,aura park,1,awaria prądu,1,bajki,1,Bajkoland Jeziorany,1,Balilali,1,balon,2,Bałtyk,1,bańki mydlane,1,Bartosz Smektała,1,basen,14,baza treningowa,1,bazar,1,Beach Rugby,1,Beach Soccer,1,Betlejem Poznańskie,1,betoniarka,1,bezdomni,1,biblioteka,4,Biedronka,3,bieg,19,bieg niepodległościowy,1,bieg przełajowy,1,bieg szymanowski,1,bieg z jajem,1,Biegacz,1,bieganie,22,biesiada,1,biesiada rodzinna,1,bieżnia,1,biografia,1,Bitwy Morskie,13,blok,2,bloki,1,Bodychrist,1,Bodzyniewo,1,boiska sportowe,1,boisko,4,boisko boczne,1,boks,13,boks Śrem,2,boogie boys,1,borys,1,Borys Galewski,2,Boże Ciało,3,Boże Narodzenie,4,bracia walewscy,1,brak prądu,1,bricomarche,1,brylant,1,Budżet Obywatelski,8,Budżet Obywatelski Śremu,3,Budżet Obywatelski Śremu 2019,1,burmistrz,3,Burmistrz Dolska,1,burmistrz śremu,20,burza,7,Camasutra,4,Camping Hill,8,Capella Canta Brass,1,cennik,2,chodnik,1,Choinki,1,chylińska,2,Ciekawostki,263,Cientrum Kultury,1,Circle K,1,Cisza Jak Ta,1,Classic Quartet,1,cleo,1,cmentarz,4,Cmentarz Komunalny,1,Cmentarz Parafialny,1,cmentarz żydowski,1,Co? Gdzie? Kiedy?,1,Coca Cola,1,coma,1,cross,1,cyrk,4,cyrk Arena,1,cyrk bez zwierząt,2,Czat,1,cztery osiemnastki,1,Cztery płatki śniegu,1,czwarta strona,25,czytelnik,1,ćwiczenia,1,dachowanie,2,Dachser,1,Damian Skrzypczak,1,damian wrzesiński,2,Dawid Łagowski,1,dawny strój,1,Dąbrowa,1,Dbaj o siebie,1,Debata,1,deszcz,3,dietetyk,1,diler,2,disco polo,8,Dj Boston,1,Dj Ricken,1,dj zefir,2,dla dzieci,1,dla zdrowia,1,długi weekend,1,dmuchawce latawce wiatr,1,Dni Książa Wlkp.,4,Dni Mechlina,1,dni śremu,47,dni śremu 2015,2,dni śremu 2016,11,dni śremu 2017,14,Dni Śremu 2018,6,Dni Śremu 2019,1,Dolsk,1,dolska dycha,2,Dolska Liga Halowa,1,Dom Handlowy "Kamienica",2,dom kultury,1,Dominik Kubera,1,Dominik Sworowski,1,dotacje,1,dożynki,4,Dożynki gminne,1,dret,4,droga,1,drogi,1,drogowcy,3,drogówka,2,drzewostan,1,Drzonek,1,drzwi otwarte,1,dyżur,1,dzieci,7,dziedzi,1,dziennikarz,1,Dzień babci i dziadka,1,dzień dziecka,4,dzień dziecko,1,dzień logistyka,1,dzień niepodległości,3,dzień spedytora,1,Dżej Dżej,1,e-Lech ’02,1,E. Lockhart,1,Educarium,1,Edukacja,163,Edunatu,1,edykacja,1,egzamin,1,ekologia,1,ekonom,3,Ekonom Talent Show,1,ekonomik,6,Elisabeth Åsbrink,1,Emil Majsner,1,Emily Jenkins,1,Enea,2,enej,1,Erinaceus,1,escape room,1,Etna,1,eTwinning,1,Eucaliptus,2,Euro-Pegaz,1,Europejski Tydzień Sportu,1,EuroWeek,1,Ewa i Paweł Piątek,1,Ewa Jach,1,Ewa Kaźmierczak,1,Ewa Piątek,1,Extasy,1,extazy,1,facebook,1,fajerwerki,4,Feniks Śrem,1,Fenix,1,Ferie,2,FESS,1,festiwal,2,festyn,14,festyn charytatywny,1,festyn rodzinny,6,Filip Pijacki,1,Film,5,fit therapy,1,fitnes,1,fitness,4,fitness Śrem,1,Fitness Śremski Sport,1,Fitness w Śremie,1,Flawless,4,flirt,1,Flis,1,Flisacy,1,Florian Łuszczewski,1,FoodTracki,1,Forever Child,1,formacje taneczne,1,fotograf,2,fotografia,5,fotoksiążka,1,frytki,1,fundacja familia,1,futsal,1,futsal Śrem,2,gala,1,Gala bokserska,3,gala boksu,4,galeria,3,Galeria POLONIA,1,gapys,1,gazeta wyborcza,1,Gdańska Formacja Szantowa,1,GH Polonia,2,gimnazjum,1,Gimnazjum nr 1,1,gitary,1,gitarzyści,1,głosowanie,1,gmina Dolsk,1,Gmina Śrem,2,Gminny Ośrodek,1,Gminny Ośrodek Kultury,12,GOK Zanie,1,GOK Zaniemyśl,5,Golec uOrkiestra,3,Good Omen,2,Gorący temat,204,Góra,1,górale,1,gra uliczna,1,grad,2,grafika,1,grafika komputerowa,1,grant,1,Grażyna Kasprzak,1,Great Man Trilogy,5,green bike,4,green bike cup,2,Green Bike Extraliga,1,Green Bike Mega Store,1,Green Park,2,Grupa Akrobacyjna Żelazny,1,Grupa Saller,1,grupa weekend,1,Grzymysław,1,Gustave,1,gwiazda,2,Gwiazda Dawida,1,Hajmat,1,halowa piłka nożna,3,halówka,2,halówka Śrem,1,Hanna Okoniewska,4,happysad,1,Harcerze,1,Harcówka,1,helenki,1,helikopter,1,hip hop,1,historia,11,hitoria,1,HLPN,1,hodowla zwierząt,2,Hubert Sciak,3,i cóż,1,igor kwasiborski,2,Iguana,1,iluminacja śiąteczna,1,iluzionista,1,imieniny,1,imininy,1,Impala,2,impreza,37,impreza charytatywna,3,impreza odwołana,1,inea stadion,30,integracja,1,interwencja,2,interwencja policji,1,inwestycja,2,Inwestycje,4,Inwigilacja,1,ira,2,iv majowy spacer gajowy,1,Izzy amp; the Black Trees,1,ja chyba zwariuje,1,Jabłońska Dance Academy,3,Jacek Jaśkowiak,1,Jacek Krzaklewski,1,Jacek Mejer,3,jagoda,1,Jagodowa miłość,1,Jan Horowski,1,Janusz Kołodziej,1,Janusz Skotarczak,1,Jarosław Hampel,1,jasełka,1,Jasny Horyzont,1,Jazda Indywidualna na czas,1,Jednostka Wosjkowa,1,jedzenie,1,Jerzy Jurga,1,Jerzy Strzelczyk,1,Jeziorany,1,jezioro,11,jezioro grzymisławskie,12,Jędrzej Drobiński,1,Joanna Szarańska,1,jogging,1,Józef Korzeń,1,jrg,1,Julia Bartkowiak,2,Julia Cieślak,2,Julia Jabłońska,2,Julia Trawińska,1,juniorzy,1,Jurad,1,Już nikogo nie słychać,1,Kabaret,1,kabaret moralnego niepokoju,1,Kamil Sieradzki,2,Kamil Szymandera,1,kampania,1,Kapela Średzioki,1,karol łapawa,1,karolina wilczyńska,3,Kasia Hoffa,1,Kasia Tontor,1,katolicki dom kultury,1,Katyń,1,KCEK,2,kebab,1,Kibicuj z Klasą,3,kierowca autobusu,3,kierowca ciągnika,1,kinoteatr Słonko,6,Klasa Okręgowa,5,klasy sportowe,1,Klaudia Popielska,2,kleszcze,1,Klub Łowców Przygód,1,Klub Pod Minogą,1,klub relax,11,Klub Żeglarski Odlewnik Śrem,1,Kłamczucha,1,kłopot parkingowy,2,Kłos Zaniemyśl,1,Kłusownictwo,1,kobiety,3,kodowanie,3,kolej,2,kolej w Śremie,2,Kolejorz,12,Koło PZW nr 127 Śrem-Miasto,1,koło wędkarskie,2,komedia romantyczna,1,komunikacja miejska,9,koncert,81,koncert galowy,1,koncery,1,konig na biegunach,1,Konkurs,41,konkursy,1,konopie,1,konopie indyjskie,1,kontrakt,1,kontrola,2,kopał samochody,1,kopia doskonała,1,Korbolanki,1,Korek,5,korki,4,koszmary zasną ostatnie,1,Kościan,1,kościół,3,Kościół Farny w Dolsku,1,Kotowo,1,kórnickie spotkania z białą damą,1,kórnik,1,kradzież,4,krew,2,Kręcimy dla Marcina,2,Krówka Mała,6,kryminał,11,kryminał psychologiczny,1,Kryptonim Wolność,1,Krzyżanowo,1,KSA,4,KSA Fitness Zone,3,Książ Rock Zone Festiwal,1,Książ Wielkopolski,6,książka,18,książka polityczna,1,książki,2,Kukiz 15,1,Kukiz'15,2,Kultura,401,kumór,1,kwiatkowski,5,kwiatowa,1,kwiaty,2,La Pizza amp; Chicken,1,lampy,1,lasery,1,lasz-4,1,Latawce,1,lato,5,lato na plaży,1,lech poznań,44,lech poznań street soccer,1,Lech Poznań Street Soccer Tour,1,Lego,2,Lejdis,2,lekkoatletyka,1,lemon,3,Leopol,1,Leszno,1,Letnia Zadyma w Środku Zimy,1,licencja,1,liceum,1,Liceum Ogólnokształcące,5,licytacje,1,Liczba Mnoga,1,Lidia Liszewska,1,Liga FoodTrucków,1,Liga Halowa,2,Liga powiatowa,1,likwidacja,1,likwidacja boiska,3,lista,1,listonosz,1,listy (nie)miłosne,1,LKS Piast Śrem,1,LO Śrem,3,lodowa kraina,1,lodowisko,2,lody,3,lody lida,3,lodziarnia,2,long junior,1,lot,1,loteria,1,loteria fantowa,1,loty widokowe,2,łańcuch światła,3,Łęg,1,Łukasz Skop,1,Magda Bloch,2,majowy spacer gajowy,1,majówka,1,malinowy król,1,malowanie buzi,1,Małachowo,1,Małgorzata Główka,1,Małgorzata Łatka,1,Małgorzata Rogala,2,mandat,1,manicure,1,manicure francuski,1,Manieczki,2,Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa,1,marcel woźniak,3,Marcin Chwałczyński,1,Marcin Horała,1,Marcin Nawrot,1,Marcin Rozmiarek,1,Marcin Szydłowski,1,Marek Szymandera,1,Marek Wilczyński,1,marihuana,3,Marina Beach,4,Mark Maksimovich,1,market,3,Marlena Binkowska,1,Marlena Grewling,2,Marta Podulka,1,Marta Radomska,1,martes sport,1,Martyna Senator,1,masa krytyczna,5,masters sport,1,materiał promocyjny,79,Matnia,1,Maturzysta Roku,1,meble,2,mecz,11,medal,1,media expert,2,Melody,1,memoriał,2,memoriał Floriana Łuszczewskiego,1,memoriał michała stryczyńskiego,2,Mezo,4,Mgnienie,1,miasta partnerskie,1,Michał Antczak,1,Michał Chudecki,1,Michał Grabia,1,Michał Mocek,7,Michał Szpak,1,miejsce przyjazne pszczołom,1,mieszkańcy,2,Międzynarodowe Targi Poznańskie,1,Międzyszkolny Ośrodek Sportowy,2,Mikołaj Lasek,1,Mikołajki,2,Milionówki,1,Milog,1,miłość,2,miłość jak z bajki,1,Minecraft,1,Mirek Pawlicki,1,Misio i Krzysio Lampe,1,mistrzostwa,1,Mistrzostwa Śremu zakładów pracy w piłce halowej,1,Młoda Warta,2,młodzi wokaliści,1,młodzież,2,Młodzik,1,mma,1,mokołajki,1,monitoring,1,Monster Truck Show,1,mord,1,morderca,1,morderstwo,1,morze,1,most,2,motocykle,1,motocyklista,1,motocykliści,1,motor,1,Motoweiss,1,mowa ciała,1,Możesz pomóc,1,Mórka,1,Mórz półmaraton,1,Mróz Śrem Półmaraton,7,msza,3,Msza święta,2,MTP Poznań,1,mundur na rowerze,2,mural,1,murawa,3,Must Be the Music,2,muzeum,2,Muzeum Śremskie,10,muzyk,1,muzyka,8,na stygnale,1,Na sygnale,53,na wnuczka,1,nabór,2,nadanie,1,nadanie sztandaru,1,nagroda,2,nagrody,2,napad,3,napad na bank,3,narkotyki,4,narty,1,Natalia Kołaczek,1,Natalia Sońska,5,NATO Tiger Meet,1,nauka angielskiego,1,nauka pływania,1,nawałnica,1,News,2,nie pal śmieci,1,Nie po oczach,1,niedziela,1,Niedziela Palmowa,1,nielegalna uprawa,1,niepodległość,1,niepogległość,1,Niesłabin,1,niż,1,niż Fryderyk,1,noc,1,noc muzeów,1,Nochowo,6,nominacje,1,Nowoczesna,1,nowy rok,1,Nożownik,1,NSJ Śrem,3,obiekt sportowy,1,obóz,1,obóz sportowy,1,obrączki,1,obwodnica,2,obwodnica śremu,1,obyczajowa,3,obywatel Gruzji,1,Oddział Laryngologiczny,1,Odlewnia Żeliwa,3,odwołanie,1,odżywianie,1,Ogień,4,ognisko,1,ogrodnictwo,1,ogrody urody,1,ojczyna,1,ojczyzna,1,Okrutna pieśń,1,okupacja,1,Ola Wrotyńska,1,olej,1,oleje,1,Olga Garstka,2,Olga Rudnicka,2,Oliwia Luto,1,Olsza,1,ona tańczy dla mnie,1,operacja,1,opiekunka,1,opinia,1,opłata,1,opowieść,1,ops,1,OPS Pysząca,1,OPS Śrem,2,orkiestra,1,orkiestra dęta,2,orlik,1,orszak,1,Orszak Trzech Króli,2,osiedle,2,Oskarżenie,1,osp,1,OSP Niesłabin,1,OSP Radzewo,1,ostrzeżenie,2,oszust,1,oszuści,1,Ośrodek Okapi w Pyszącej,1,Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie,2,oświetlenie,2,oświetlenie przejścia dla pieszych,2,oświetlenie przejść dla pieszych,2,Otton I Wielki,1,otwarcie,13,otwarcie basenu,3,otwarcie sezonu,1,owoce miłości,1,pagost,1,Pan Wuefista,1,Papa D,3,Papa Dance,1,parada,1,parada bajek,1,parada smoków,1,parafialny festyn rodzinny,1,Paranienormalni,1,park,5,park handlowy,4,Park Miejski,1,Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich,1,park odlewników,4,parking,5,Pasieka dredziarza,1,pasjonaci,2,Patrycja Wyciszkiewicz,2,Patryk Klupś,1,Paulina Hennig-Kloska,1,Paweł Adamowicz,2,Paweł Kotas,1,Paweł Piątek,1,Paweł Stasiak,3,pawilon wystawowy,1,Pączki w tłuszczu,1,Pączkownia,2,peader o'guilin,1,peja,1,Perfect,1,Petarda,1,Petycja,1,PGK Śrem,1,piersi,2,pierwsza biografia,1,pierwsza komunia,1,Pierwszy dzień wiosny,1,pies,1,pijany,6,pijany kierowca,3,pijany listonosz,1,piłka nożna,86,piłka nożna kobiet,8,piłkarska liga,1,piłkarskie poniedziałki,1,Piotr Baron,1,Piotr Bojarski,1,Piotr Karliński,1,Piotr Pawlicki,1,Piotr Ruta,1,pirat drogowy,1,pirotechnika,1,PiS,1,pizza,1,pizzeria,1,Pizzeria Tropicana,2,Plac Wolności,1,Plac zabaw dla psów,1,plaga prusaków,1,plama,1,plama olejowa,1,plan imprezy,2,plaża,13,plaża miejska,16,plebiscyt,1,plener,3,Plik dźwiękowy,1,płatny,1,pływanie,11,pobicie,1,pociąg,2,pociąg w Śremie,2,pod wpływem alkoholu,1,podejrzany,1,podpalenie,1,podróżnicza,1,podsumowanie,2,podziękowania,1,poeist śrem,1,poezja śpiewana,1,pogamanie,1,pogoda,1,pokaz,2,pole dance,1,policja,46,Policz się z cukrzycą,2,polinova swim cup,1,polityka,6,Polsat Boxing Night,1,Polska,3,Polska w kwiatach,1,Polski Związek Wędkarski,1,polskie disco,1,położna,1,pomaganie,6,pomnik,1,pomóż,1,pop,2,Postaw na talent,1,Posterunek Policji,1,poszukiwania,4,potrącenie,1,powiat,2,Powiat Śrem,1,powiatowe obchody,1,Powiatowy Bieg Niepodległości,2,powitanie lata,5,Powstanie Wielkopolskie,6,powtórka,2,Poznajemy Sołectwa Gminy Dolsk,1,Poznań,7,Poznańska Kolej Metropolitalna,2,Poznański Gang Buldozi,1,Poznańskie Słowiki,1,pożar,7,pożar odpadów,3,pożar śmieci,4,pożar w Pyszącej,5,pożegnanie,1,półkolonie,3,półmaraton,10,Półmaraton Śrem,2,praca,2,prace fotograficzne,1,prawdziwe wydarzenia,1,prawo jazdy,2,premiera,1,prewencja,1,prezent,2,prezentacje taneczne,1,prezydent,4,Prezydent Gdańska,1,Prezydent Poznania,1,Prezydent RP,1,procesja,2,prognoza pogody,1,program,3,Program dożynek,1,program TVP,1,programowanie,3,programowanie Scrtach,1,projekt,1,Projekt 5 zmysłów,1,promenada,2,Promenada jak za dawnych lat,1,Promenada. Jak za dawnych lat,1,protest,8,Protest przeciwko UKS,3,proxicom,3,Proxicom Squash GP,2,prusaki,1,prusaki w Pyszącej,1,Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej,1,przedstawienie,1,przedszkole,9,przedszkole jarzębinka,2,przedszkole językowe,2,Przedszkole Kinderki,1,Przedszkole Niezapominajka,1,przedszkole pod wierzbami,2,przegląd,2,przegląd teatrzyków przedszkolnych,1,przejście dla pieszych,3,przemarsz,2,przemoc,1,Przemysław Borkowski,2,przerwa techniczna,1,przesłuchanie,2,przewóz zwierząt,1,przygotowania,1,Przyjaciółki,2,przyjaźń,1,Psarskie,5,PSS Społem,5,psy,2,pszczoły,2,Puchar Dolskiej Ligi Halowej,1,puchar ligi halowej Śrem,1,Puchar Tymbarka,1,Pumptrack,4,Pure Workout,2,Pysząca,6,Raben,1,Rada Miejska,1,rada sołecka,1,Radek Liszewski,1,Radosny Maluch,1,Radzewo,1,rajd rowerowy,1,Ramigiusz Mróz,1,rap,2,raper,1,ratuj,1,recenzja,1,Red Lips,2,reforma edukacji,1,region śremski,1,rekreacja,5,Remigiusz Mróz,1,remont,7,remont basenu,2,Reprezentacja Polski,1,restauracje mobilne,1,retro,1,rękodzieło,1,Robert Gołębiowski,1,Robert Kasprzycki,1,Robert Kornacki,1,Robert Małecki,2,Robert Piątek,2,robotyka,1,rock,11,rocznica,2,Rocznica Rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej,1,rocznica ślubu,1,ROD,1,rodzina,2,rodzinna,1,Rodzinne Ogrody Działkowe,1,rok na kwiatowej,1,Rok na Kwiatowej. Zmarznięte serca,1,rok szkolny,3,Rok w ogrodzie,1,rondo,2,rondo jana pawła ii,1,rower,22,rowerem do Śremu,1,rowery górskie,1,rowerzystka,3,Roxana Tutaj,4,Roxana Tutaj amp; Good Omen,1,rozbój,1,rozbudowa,2,rozkład jazdy,1,rozmowa,1,rozpoczęcie roku szkolnego,2,rozrywka,1,roztańczone przedszkolaki,1,ruch wahadłowy,1,ruda,1,rugby,1,runmageddon,6,runmageddon sahara,1,runner's power,5,Runners Power,1,runners powers,3,rust,1,rynek,3,rynek w Dolsku,1,rynek w śremie,3,Ryszard Ćwirlej,1,rzeka,1,rzeka warta,2,rzeźby,1,sadzenie kwiatów,1,sala widowiskowa,4,samochód,1,schronisko,2,schronisko dla zwierząt,1,schronisko w gaju,4,sejm rp,1,sekcja bokserska,1,senior,4,seniorskie środy,1,sensacja,1,seria reporterska,1,sezon,1,sezon rowerowy,3,siatkówka,1,Silibrand,3,silny wiatr,1,siłownia,2,siłownia plenerowa,2,Skarbnica Talentów,1,Skaza,1,sklep,6,skład budowlany,1,sławek lisowski,1,SM,3,SM Śrem,5,SM w Śremie,1,Smash,2,Smog,3,smoki,1,smrud,1,smutek,1,Smyki,1,Smyki3,1,snowboard,1,Solid MTB Maraton,1,sołectwo,1,sparing,1,speedway,1,spinner,1,Sport,652,Sport od kuchni,1,SportujMy.pl,1,Sporty Walki Śrem,1,spot,1,spotkanie,10,spółdzielnia mieszkaniowa,5,Spółdzielnia Mieszkaniowa w Śremie,14,sprawca,3,Sprintem do marzeń,1,sprzątanie świata,1,squash,3,squash Śrem,2,stacja paliw,2,stadiom miejski w śremie,1,stadion,8,stadion miejski,3,Stadion Miejski w Śremie,10,stan wody,1,starosta śremski,3,Starostwo Powiatowe,2,Stary Rynek,1,Stihl,1,STIHL POZnan Ice Festival,1,stowarzyszenie,1,stowarzyszenie jasny horyzont,1,Straż Miejska,3,straż pokażna,1,Straż Pożarna,9,strażacki dzień dziecka,1,street soccer,1,Street Workout,3,strefa rozrywki,1,strongman,1,Studio Piosenki Melody,3,studniówka,1,sygnalizacja świetlna,1,Sylwester Kaczmarek,1,sylwetka,1,Sylwia Grzeszczak,5,Sylwia Trojanowska,1,syreny alarmowe,1,szachy,1,szczęście,1,szkoła,12,Szkoła Podstawowa nr 4,1,Szkoła Podstawowa nr 5,2,Szkoła podstawowa nr 6,1,Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie,1,szkoła tańca,1,szkoła w Dąbrowie,1,szpak,1,szpital,1,sztafeta,6,Sztafeta 20 Października,2,Sztandar,1,sztuczne ognie,1,Szybka 2,1,szybowiec,2,Szymon Majewski,2,Szymon Szlauderbach,1,ścieżka rowerowa,1,śledcza,1,śmieci,2,śmiertelny wypadek,5,śmigłowiec,1,śnieżyca,1,ŚOK,3,ŚOK Śrem,13,średzkie sejmiki kultury,1,Śrem,160,Śrem Triathlon,5,Śremscy Migacze,1,Śremsk Ośrodek Kultury,1,Śremska Grupa Fotograficzna,2,Śremska Karta Seniora,1,Śremska Liga Halowa,1,Śremska Wieża,2,Śremski Fyrtel po Naszymu,1,Śremski Ośrodek Kultury,35,Śremski Sport,24,Śremskie Ośrodek Kultury,2,Śremskie Żyrafy,2,Śremskie Żyrafy 2017,2,śremsong,5,śremsong 2017,5,środa wielkopolska,2,środa wlkp,1,światełko do nieba,1,światła,1,Świąteczna Klimaty,1,Świąteczne Klimaty,1,święta,7,święto,5,święto zmarłych,1,tablica,1,taekwondo,2,tajemnica,1,Talent Show,2,taniec,6,taniec polonez,1,Tankownia Pub,1,tańce,3,Targi Dziecięce,1,Targowisko Miejskie,2,teatr,1,teatrzyk,1,teledysk,1,telefon,1,Teofil Marciniak,1,terminarz,1,Terra Flower Power,1,Terytorialsi,1,The Colt's,3,The Shvagiers,4,to co nam było,1,Tomasz Karolak,2,Tomasz Niecik,2,Tomasz Żak,9,tor przeszkód,1,tor wibit,1,Totem,4,Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo,1,trampkarz,1,trener,3,trener personalny,1,trening,5,trening biegów przeszkodowych,1,trening siłowy,1,trening w plenerze,2,triathlon,9,trojaczki,1,Tropicana,2,tropikalna płówka,1,tropikalna połówka,2,trup,1,Trzech Króli,1,trzeci bieg szymanowski,1,turniej,14,turniej piłkarski,7,Tyberian,1,Tyberiusz "Tyberian" Kowalczyk,1,Tyberiusz Kowalczyk,1,U Studni,1,ucho prezesa,1,uciekinier,2,uczelnia,1,uczniowie,2,uderzał,1,ukradł,1,uks śrem,6,ulewa,2,ulica,1,ulica staszica,1,ulice śremu,1,Unia Leszno,1,uprawa,2,uprawa konopi indyjskich,1,urban fantasy,1,uroczystość,2,urodziny,1,urodziny Camping Hill,1,Urszula,2,Urszula Kasprzak,1,Urząd Miejski,1,utrudnienia,5,Victoria Schwab,1,Villa Natura,1,Violetta Szostak,1,W nastroju świątecznym,1,waga,1,wagary,1,wahadło,1,wakacje,9,wakacje na rowerze,1,wakeboard,2,wakepark,1,wakeplace,2,walentynki,2,walne,1,wandal,1,wandalizm,3,warsztaty,4,Warta,2,warta śrem,53,weekend,3,wernisaż,1,Weronika Burlaga,2,weto,1,wędkarstwo,4,wędrowne ptaki,1,Whitewater,1,wiadukt,1,wiatr,2,wichura,3,Wideo,1,Widzieć Niepodległą,1,Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,10,wielkanoc,2,Wielki tydzień,1,Wielkopolski Festiwal Fotografii,1,Wielkopolski Zlot Małych Molosów,3,wieś,2,więzienie,2,Wigilia,1,Wigilia klubowa,1,Wiktor Borysewicz,1,Wiktor Trofimov,1,wiosenny cross,1,wiosna,1,Witold Czarnecki,1,Witold Czuksanow,1,wizyta,1,wizyta Prezydenta,2,władca niemiec,1,Włodzimierz Nowak,1,wniebowzięcie NMP,1,wodnik śrem,6,Wojska Obrony Terytorialnej,1,Wojska Obrony Terytorialnej.,1,wojsko,1,wokalistka,1,wolontariat,1,Woodstock,2,WOŚP,6,WOT,1,wózek,1,wspomnienia,2,współpraca,1,Wszystkich Świętych,2,wybieg dla psów,1,wybory,8,wybory samorządowe,10,wycieczka,2,wycieczka rowerowa,2,wydarzenia,1,wydawnictwo,9,wydawnictwo czwarta strona,23,Wydawnictwo Poznańskie,4,wydawnistwo czwarta strona,1,wyjazd,1,wykluczenie,1,wykład,3,wyniki,1,wypadek,16,wypadek w Czmoniu,1,wypadek w Manieczkach,1,wypadek w pracy,1,wystawa,6,występ,5,występy artystyczne,1,Wysypisko,1,Wysypisko śmieci,2,wyścig,1,wyścigi,2,Wywiad,23,Wyższa Szkoła Logistyki,1,WZPN,1,wzrost,1,XII Talent Show,1,YouTube,1,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku,5,Z popiołów,1,zabawa,4,zabawa taneczna,2,zabawki,1,Zaczekaj na mnie,1,Zaduszki Muzyczne,1,zaginiony,3,zajęcia bezpłatne,2,zajęcia dla dzieci,1,Zakładnik,1,Zakochaj się Julio,1,zakończenie,1,zakończenie lata,2,zakończenie sezonu,1,zakupy,3,załoga bulldoga,1,zanieczyszczenie powietrza,1,Zaniemyskie Bitwy Morskie,14,Zaniemyśl,16,zaproszenie,4,zarząd,2,Zastrzyk śmierci,1,zatrzymany,1,zawodnik mma,1,zawody,21,zawody piłkarskie,1,zawody pływackie,1,Zbrudzewo,1,Zbyszek Hoppe,1,Zbyt piękne,1,zdjecia,2,Zdjęcia,213,zdrowie,1,zenek martyniuk,1,zespół,1,zespół FENIX,3,zespół muzyczny,2,zespół news,1,zespół Ogień,1,zespół szkół ekonomicznych,10,Zespół Szkół Katolickich,2,zgromadzenie,2,zlot,5,złapany,1,złodziej,4,Zmarznięte serca,1,znakowanie rowerów,1,znęcał się,2,zoo,1,Zrób ten zielnik,1,ZSE Śrem,2,ZST Śrem,1,ZSzE Śrem,1,Zuzia Lambryczak,1,zwierzęta,2,Zwolnieni z Teorii,2,Żabka,1,że o Szwecji,1,Żeglarstwo,1,żłobek,1,żużel,3,
ltr
item
naszsrem.pl - cały Śrem w jednym miejscu: Jednego byłem pewny. Wiedziałem, że chcę robić jakąś muzykę i dziś ją robię. Muzykę rap
Jednego byłem pewny. Wiedziałem, że chcę robić jakąś muzykę i dziś ją robię. Muzykę rap
https://www.naszsrem.pl/wp-content/uploads/2015/04/luta_mate_3.jpg
naszsrem.pl - cały Śrem w jednym miejscu
https://www.naszsrem.pl/2015/04/jednego-byem-pewny-wiedziaem-ze-chce.html
https://www.naszsrem.pl/
https://www.naszsrem.pl/
https://www.naszsrem.pl/2015/04/jednego-byem-pewny-wiedziaem-ze-chce.html
true
2145491363796350692
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKO Readmore Odpowiedz Cancel reply Usuń Przez Home STRON POSTÓW Zobacz wszystko POLECANE DLA CIEBIE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Not found any post match with your request Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Ndz Pn Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy