Rumianek – cenna roślina o wielu zastosowaniach

Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin w Polsce. Każdy z nas przynajmniej raz natknął się na to zioło o drobnych, białych kwiatach, wypukłym, żółtym kwiatostanie i charakterystycznym zapachu. Rumianek łatwo pomylić z innymi wyglądającymi podobnie roślinami (jedyną różnicą jest zapach – przyjemny w przypadku rumianku i niemiły w przypadku innych roślin). Zioło to występuje w miastach, na polach i łąkach, przy drogach i na opuszczonych terenach (w rolnictwie postrzegany jest jako chwast). To roślina o wszechstronnym zastosowaniu – wykorzystuje się ją głównie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, ale z jej niezwykłych właściwości czerpie także branża spożywcza (rumianek jest rośliną miododajną, która stanowi ważny pożytek dla pszczół – z niepozornych kwiatów powstaje pyszny miód o delikatnym smaku). O cennych właściwościach rumianku słyszy się od dawna – posiada on działanie łagodzące, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a jego regularne spożywanie wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na urodę. Rumianek – lecznicze działanie | Wcinaj Miód!

Rumianek to naturalne lekarstwo

Rumianek jest źródłem wielu cennych substancji odżywczych, które korzystnie oddziałują na nasz organizm. W jego składzie znajdziemy m.in. fitosterole, garbniki, terpeny, kwasy organiczne, związki śluzowe, węglowodany, związki żywicowe, flawonoidy czy poliacetyleny.

Do ważnych związków czynnych znajdujących się w rumianku należy też cholina (działająca przeciwbólowo), spiroeter (działający antybakteryjnie), chamazulen (który działa przeciwalergicznie), olejki eteryczne, kumaryna (substancja o działaniu przeciwskurczowym) i witamina C. W rumianku oczywiście nie brakuje soli mineralnych.

Właściwości rumianku

Rumianek działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie), antyseptycznie – przyspiesza gojenie ran (np. oparzeń czy owrzodzeń) i ma działanie przeciwbólowe. Jest on stosowany jako środek rozkurczający i wiatropędny – pomaga uporać się z dolegliwościami układu pokarmowego, np. biegunkami, wzdęciami i zaparciami, a ponadto łagodzi bóle brzucha i kolki. Zioło to wpływa korzystnie na pracę nerek, zwalcza stany zapalne pęcherza, a dodatkowo także pobudza produkcję żółci i poprawia apetyt. Rumianek warto stosować w przeziębieniu i grypie (łagodzi związane z nimi dolegliwości, obniża gorączkę, niweluje kaszel i ból gardła).

Dzięki zawartości flawonoidów, rumianek ma działanie antyoksydacyjne – niszczy wolne rodniki i chroni przed powodowanymi przez nie chorobami (m.in. rakiem). Ponadto łagodzi on bóle miesiączkowe i migrenowe, a także wszelkie napięcia mięśniowe, nerwobóle i dolegliwości bólowe związane ze schorzeniami reumatycznymi. Rumianek wpływa dobroczynnie na układ nerwowy – uspokaja i rozluźnia, pomaga uporać się z bezsennością i pozbyć się choroby lokomocyjnej. Jest to zdrowy, naturalny, lekki (w przeciwieństwie do leków nie obciąża organizmu) i łatwo dostępny dodatek do diety.

Na co uważać stosując rumianek?

Pomimo zawartości substancji o nazwie cham azulen, która przeciwdziała alergiom, rumianek może uczulać. Przemywanie skóry rumiankiem u osób wrażliwych może wywołać reakcję uczuleniową. Stosowania olejku rumiankowego nie zaleca się też kobietom w ciąży, ponieważ może to przyczynić się do przedwczesnego porodu. Rumianek może obniżać skuteczność leków homeopatycznych – warto o tym pamiętać, jeśli przyjmujemy takie środki.

Zastosowanie zewnętrzne rumianku

Rumianek można stosować bezpośrednio na skórę, np. w formie okładów, maseczek, peelingów czy toników do przemywania twarzy. Pomoże on uporać się z dolegliwościami skórnymi, takimi jak stany zapalne, oparzenia słoneczne, trądzik, rumień czy grzybica. Napar z rumianku z powodzeniem zastąpi płyn do płukania jamy ustnej – ten naturalny środek sprawi, że szybko pozbędziemy się zapalenia dziąseł i gardła. Rumianek może także posłużyć do inhalacji – dzięki temu w łatwy sposób pozbędziemy się uciążliwego kaszlu towarzyszącego przeziębieniu lub grypie. Używa się go również do przemywania oczu, szczególnie w przypadku zapalenia spojówek, rogówki i tęczówki. Regeneruje on naskórek, przywraca skórze właściwe pH, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, nawilża i pozwala pozbyć się wyprysków. Zioło to świetnie sprawdzi się w roli kosmetyku do włosów – przywróci im piękny, zdrowy wygląd, doda blasku, zwalczy łupież, zapobiegnie ich wypadaniu i sprawi, że zyskają delikatne, jasne refleksy.

Jak przyjmować rumianek?

Rumianek najczęściej stosuje się wewnętrznie. Służą do tego herbaty z suszonego ziela, które poza cennym działaniem, posiadają także niepowtarzalny smak. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ich właściwościami, zawsze należy wybierać te naturalne, ekologiczne produkty.

Gdzie je znaleźć? Zapewnia je sklep Wcinaj Miód! Jest to miejsce, w którym znaleźć można zdrowe, sprawdzone herbaty, miody i inne dodatki do diety, a w tym także rumianek! Już dziś odwiedź Wcinaj Miód! i ciesz się zdrowiem!

Wcinaj Miód! logo
Wcinaj Miód! logo

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.